Zaproszenia

Anthropology as Social Critique | Spotkanie autorskie

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z redaktorami książki „Anthropology as Social Critique. Its Public Role in the Globalized World”, które odbędzie się w poniedziałek (26 marca) o godz. 12.30, w sali 9 (ul. Gołębia 9)

Książka jest kolejną propozycją w serii Jagiellonian Studies in Cultural Anthropology, Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Antropologia poza antropologią

Seminarium Pasja: rezonanse

17 marca 2018 [sobota], godz. 14.00, IEiAK UJ, ul. Gołębia 9, sala 109

W prowokacyjnych, jak zawsze, enuncjacjach Emila Ciorana czytamy: „Chrześcijaństwo, doszczętnie zużyte, przestało być źródłem zadziwienia i skandalu, straciło zdolność wywoływania kryzysów lub zapładniania inteligencji. Niepokoje jakie wywołuje, podobnie jak proponowane przez nie odpowiedzi i rozwiązania, są rozmyte, usypiające; nie spowoduje żadnego rozdarcia przyszłości, nie wywoła żadnego dramatu. Przeżyło się: już teraz ziewamy na Krzyżu...”. To tylko pół prawdy. Drugą jej połowę zapisuje kultura, próbując na swój sposób mierzyć się z dziedzictwem ewangelicznej Pasji: w apokryficznej opowieści ("Mistrz i Małgorzata"), w egzystencjalno-politycznej alegorii ("Moskwa-Pietuszki"), w kontrkulturowym kiczu ("Jesus Christ Superstar"), w naturalistycznej wizji ("Pasja" Gibsona). Tak czy inaczej: promieniowanie Pasji trwa.

Program
Dariusz Czaja, Piłat i Inny (30 minut)
Łukasz Stypuła, Judasz zdrajca (30 minut)
Pawlina Carlucci Sforza, Magdalena Lubańska, Nie sądzić (35 minut)
[przerwa]
Andrzej Wajda, Piłat i inni (90 minut)
Agnieszka Morstin, Pasja wg Wajdy (30 minut)

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy pn. „Skazitelność. O fabrykach porcelany”, który odbędzie się 9 marca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46.

Porcelanę nazywano kiedyś „białym złotem”. Dziś zdaje się już nie zadziwiać, zbyt przywykliśmy do tego, że jest. Widzimy w niej też raczej produkt niż dzieło, materię prawie samoistną, a nie skomplikowany proces, w którym łączą się związki chemiczne, technologia i ludzka praca.

Szczególnie udział człowieka ginie nam z oczu, tak bardzo porcelanowe formy wydają się nieskazitelne. Toteż Ewa Klekot, antropolożka, oraz Arkadiusz Szwed, ceramik, postanowili zbadać, ile pracy rąk (dotyku, obrotu, ruchu palców i dłoni) zawiera się np. w zastawie stołowej. Odpowiedź przynosi wyjątkowy serwis pn. „Ślady człowieka”, wykonany w Ćmielowie – w jednej w najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce. Z kolei instalacja „Rzeczy porzucone” Arkadiusza Szweda wykorzystuje technologiczne odpady – „wspomagacze” ćmielowskiego procesu produkcyjnego, ujawniając nowy potencjał tych jednorazowych i bezimiennych tworów.

Inaczej do porcelany podchodzi Monika Patuszyńska. Artystka nie wierzy, by materiał ten był „gładki, pokorny, posłuszny”. Eksperymentuje więc z porzuconymi formami do odlewania, sprawdza, jak działa na nie czas, natura (np. kapiąca woda) oraz… cywilizacyjne przemiany – odchodzenie fabryk.

Wystawa poszukuje obecności skazitelnych ludzi w nieskazitelnych kształtach. Pyta o relacje człowiek-technologia oraz systemy wartościowania różnych rodzajów pracy – jednej wykonywanej przez ludzi, innej przez nie-ludzi. Jednocześnie porusza temat miejsca sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie.

Kuratorzy
Ewa Klekot, Arkadiusz Szwed  / projekt „Ludzie z fabryki porcelany”
Monika Patuszyńska / projekt „Bastards&Orphans”

Wystawa prezentowana będzie od 10 marca do 6 maja 2018

Teatr Ludowy

"TOŻSAMOŚĆ WILA" | PROJEKT ETNO-TEATRALNY W REŻYSERII GABRIELI MUSKAŁY

TEATR LUDOWY, SCENA STOLARNIA

Najbliższe spektakle
20 marca (wtorek)
25 marca (niedziela)
12 kwietnia (czwartek)
13 kwietnia (piątek)

Spektakl powstał w oparciu o nowohuckie oral stories, czyli prawdę i zmyślenie, dokument i mit. W badaniach terenowych twórców przedstawienia wspierała przez cały rok grupa studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Adrianna Beczek, Krzysztof Hankus, Maciej Jelonek, Barbara Mitera, Paulina Pilipiuk, Tomasz Wawer) w ramach Laboratorium etnograficznego „Życiorysy Nowej Huty” pod opieką dr Magdaleny Sztandary.

Kucharka z Kombinatu, Ronald Reagan i Lenin na jednej scenie. Niemożliwe? A jednak! Znane z absurdalnego poczucia humoru siostry - Gabriela i Monika Muskały - w swoim najnowszym spektaklu, zabierają nas w surrealną i pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż po Nowej Hucie. Nie dziwi więc, że na placu Centralnym spotykamy dawnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w Emausie - Agnieszkę z "Człowieka z marmuru", a u psychologa - pomnik Lenina, który stracił pamięć. To, co przeszłe miesza się z teraźniejszością w zaskakujących i tragikomicznych wydarzeniach.

Więcej informacji:

http://zyciorysynowejhuty.blogspot.com/

http://ludowy.pl/spektakl/95-tozsamosc-wila

http://ludowy.pl/blog

Polska Akademia Umiejętności

Zapraszamy na posiedzenie Komisji Historii i Kultury Żydów, które odbędzie się 14 marca (środa) 2018 r. o godz. 18.00 w sali im. K. Lanckorońskiej mieszczącej się w gmachu  PAU w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 17. W programie wykład dr. Piotra Grącikowskiego (Uniwersytet Wrocławski) "Świadomość potrzeby "zbierania" folkloru żydowskiego w teorii i praktyce badawczej Reginy Eiger-Lilientalowej i Siemiona Akimowicza An-skiego - próba porównania"